skip to Main Content
A
B
Ç
D
G
H
İ
J
K
M
N
O
R
S
T
 • Adem Koçal
  Sokak aralarında teptiği plastik top sayesinde tanıştığı futboldan kopamadı. Radyo başında (TRT’li, “şimdi merkeze bağlanıyoruz” temalı yıllar), TV başında (maç sırasında reklam verilen yıllar), maça girebilmek için sabahladığı stat kapılarında, külüstür otobüslerle yapılan tehlikeli deplasman yolculuklarında, futbol peşinde koştu. Futbol üzerine kitaplar okudu, dersler aldı, yorumlar yazdı. Hâlen futbol üzerine araştırmalarına devam ediyor... Amacı futbol literatürüne katkıda bulunmak, futbol seyircisine kitap okumayı sevdirmek...
 • Ahmet Benzer
  19 Mart 1981 tarihinde Aydın’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Aydın’da tamamladı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümünde okudu. Yüksek Lisansı yine aynı üniversitede Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda yaptı. 2008 yılında ise Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı doktora programını tamamladı. Hâlen Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümünde öğretim görevlisidir.
 • Ahmet Öz
  1977 yılında Yozgat Yerköy'de doğdu. İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Matematik Bölümü 2001 mezunu… Türkiye’nin öncü kolej ve dershanelerinde çalıştı. Ankara da MEB’e bağlı Anadolu lisesinde görev yapmakta… Hayatını öğrencilerine matematik öğretmeye adadı, matematiği sevdirmek için çalışmaya devam ediyor.
 • Alan Macdonald
  Alan Mcdonald çalışma hayatına gezici bir tiyatroyla başladı. Yazarlık ve oyun yönetmenin yanında drama öpretmenliği eğitimi de aldı. BBC (hem televizyon hem radyo) için hikayeler ve dramalar yazdı. Bunlarla beraber bir çok çocuk kitabı da yazdı.
 • Andrew Donkin
  Altmıştan fazla çocuk ve yetişkin kitabı hazırlayan yazarın, otuzdan fazla kitabı dünyanın farklı yerlerinde farklı dillere çevrilerek yayınlandı. Bu kitaplar dünyanın büyük yayınevlerinden HarperCollins, Hachette ve Scholastic'ten yayınlandı. Yazar, DC Comics'te Batman ve Doctor Who gibi çok izlenen çalışmaların çizgi romanlarını hazırladı.
 • Anita Ganeri
  Ödüllü Eğlenceli Coğrafya dizisinin yazarı Anita Ganeri, Hindistan-Kalküta doğumludur. Cambridge Üniversitesinde Fransızca, Almanca ve Hint araştırmaları eğitimi alan Ganeri, yayıncılık sektöründe editör ve yabancı haklar yöneticisi olarak çalışmıştır. Eğlenceli Coğrafya dizisinde onlarca kitabı olan Ganeri, coğrafya alanında yeni kitaplar hazırlamaya devam ediyor.
 • Behice Tezçakar
  İstanbul’da doğdu. Karikatürler tasarlayan ve ciddi metinleri mizaha çeviren yazar, bu işe çocukluğunda mahalle tiyatrosu için skeç yazarak başladı. Çengelköy İlkokulun'da ve Kandilli Kız Lisesi’nde okudu. Başarı bursu ile girdiği İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni 2004 yılı Fen Edebiyat Fakültesi ve Üniversite birincisi olarak bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. Her iki üniversitede de tarih okudu, hiç sıkılmadı. Yapı Kredi Cogito, Parşomengibidergilerde, Hürriyet, Milliyet ve Radikal gibi gazetelerde makaleleri yayımlanan yazarın 2009 Varlık Dergisi Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’nün yanısıra şiir ve senaryolarıyla aldığı başka ödülleri de bulunmaktadır. Tarih danışmanlığı da yapan Tezçakar hâlen Atlas Tarih Dergisi Yazı İşleri Müdürü olarak çocuklardan sonra büyüklere de tarihi sevdirmeye devam ediyor.
 • Çağrı Çobanoğlu
  İstanbul'da 1981 yılında doğan Çağrı Çobanoğlu, Türkiye'de uluslararası ilişkiler üzerine lisans, İngiltere'de gazetecilik üzerine yüksek lisans yaptı. 10 yılı aşkın süredir gazeteci olarak çalışan Çobanoğlu, futbol tarihi üzerine çalışmalar yapıyor.
 • Dila Balcı
  Dila Balcı, 80 kuşağından, iletişim fakültesi mezunu bir editör. Türkiye’nin büyük yayınevlerinden birinde başladığı editörlük mesleğini, eşiyle yerleştikleri bir kıyı köyünde yabancı dil dergi ve gazete çıkarıp çeviri ve derlemeler yaparak sürdürüyor. Doğaya hayranlığı nedeniyle zaman içinde kentli değrlere ilgisini kaybeden Dila kızı dünyaya geldiğinden beri çocuklar için kitap hazırlıyor.
 • Gülizi Özen
  Gülizi Özen, Hacettepe Üniversitesi'nde sosyoloji okudu. İtalya'da tasarım eğitimi aldı.Yazmayı, çizmeyi ve okumayı çok seviyor. Ailesi ona hep destek oluyor ve yeni ufuklar açıyor. Çocuk dergilerinde oyunlar tasarladı, yazılar yazdı, çizimler yaptı. Sosyal sorumluluk projelerini destekliyor. Çocuklarla gönüllü olarak çalışmayı çok seviyor. Televizyonda sinema, ilginç bilgiler ve canlı yayın programları yapıyor. Mizaha, felsefeye, öğrenmeye ve kendini geliştirmeye coşkuyla bağlı. Sanatı, doğayı, müziği, sporu ve kedilerini çok seviyor. Yeni yerler görmeye, keyifli sohbetlere, mutfak sanatlarına ve yeni fikirler üretmeye tutkun. Tasarıma, sinemaya, okumaya ve gülümsemeye bayılıyor. Hayatı ve kendini keşfederken çok sevdiği genç okurlarla öğrendiklerini eğlenceli bir dille paylaşmaya devam ediyor.
 • Hüseyin Keleş
  1981 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olarak lisans eğitimini tamamladı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Spor Yönetimi Bölümünü bitirdi. Çeşitli kuruluşlarda editörlük, muhabirlik ve redaktörlük görevlerini yürüttü. Dünya spor tarihi üzerine araştırmalar yapıyor.
 • İvor Baddiel
  90'ların ortalarından itibaren yazın hayatına devam eden Ivor Baddiel 13 adet çocuk ve gençlik kitabının yazarıdır. İlkokul öğretmenliği yapmaktadır. TV şovları yazıyor ve ünlülerle ilgili çalışmaları bulunuyor.
 • Jonny Zucker
  Jonny 1966’da Londra’da doğdu. Üniversitede politika ve eğitim üzerine eğitim aldı. Sonrasında bir ilkokulda eğitmen olarak görev aldı. 199’da ilk kitabını yayınevi olmaksızın kendisi yayınladı. İlk çocuk kitabını 2001 yılında yayınladı. Kitapları çok sevilince öğretmenliği bıraktı. Futbol, masa tenisi ve tenis oynamayı ayrıca çeşitli konularda farklı kitaplar okumayı sever. En sevdiği tür romandır.
 • Kjartan Poskitt
  Kjartan, pek çok çocuk TV programında çalıştı. Binlerce stüdyo izleyicisi programlarına büyük ilgi gösterdi. Televizyon için bilimsel programların yanı sıra hikâyeli ve oyunlu çocuk programlarının metin yazarlığını yaptı. Tüm bunları yaparken mühendislik alanında diplomasını da aldı.Kjartan şarkı sözleri ve senaryolar yazdı, geniş bir yelpazede danışman olarak çalıştı. Çocuk programları yayını yapan CBBC kanalı için orijinal temalı müzikler hazırladı. “Eğlenceli Bilgi” kitaplarının dışında pek çok kitap yazdı. 2008 yılında “çocuklar için en komik kitabı seçme yarışması” olan “RoaldDahlFunny”e aday gösterilen Kjartan’ın kitapları 30’un üzerinde dile çevrildi.Halen televizyon programları için müzikler hazırlamakta, senaryo yazmakta, danışmanlık yapmakta, eğlenceli oyunlar ve bulmacalar hazırlamakta. Hobileri arasında astronomi başta geliyor.
 • Martin Oliver
  Yazarımız Martin, üniversitede İngilizce ve drama okudu. Halkla ilişkiler konusunda başarısızlığından dolayı aktörlük kariyeri kısa sürdü. O da Yunanistan’a gidip üç saatlik öğle yemeği molalarına ve plaj gezilerine alışma başarısı gösterdi. Bir yıllık yurtdışı gezisinden dönüp Londra’da editörlük kurslarına katıldı. Editörlük dersleri onda yazar olma arzusunu ateşledi. On iki aylık kurstan sonra serbest yazar olarak basın dünyasına girdi. Martin, karısı ve kızı ile birlikte Londra’da yaşıyor. Hobileri, sinema e tiyatroya gitmekten yüzmeye ve futbol oynamaya kadar geniş bir çizgi izliyor.
 • Mazlum Akın
  1971 yılında İstanbul'un Silivri ilçesinin Celaliye köyünde doğdu. 1987 yılında Silivri Lisesi'ni bitirdi. 1991 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. 1993 yılında girdiği Vakıfbank'ta Müfettişlik, Bölge Müdür Yardımcılığı ve Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Evli ve Tuğçe’nin babasıdır.
 • Metin Özdamarlar
  Kayseri'nin Develi ilçesinde doğdu. Çocukluğundan beri hayali öğretmen olmaktı. Hayalinin peşinden gitti. Anadolu Üniversitesi eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Şimdi Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görev yapıyor. Eğlenceli Bilgi serisinde yüzbinlerce çocuğa ulaşan 15 adet kitabı yayınlanmıştır. On beş yaşından beri yazının ve yazmanın içinde... Yazmayı, okumayı, gezmeyi çok seviyor. Eğlenceli Bilgi serisini renklendirecek yeni kitaplar yazmaya devam eden yazarın, Asel ve eslem isminde iki kızı bulunuyor.
 • Michael Coleman
  Okulda iken yazar olmak aklının ucundan bile geçmemişti. Anadili olan İngilizcede iyi değildi; ama matematikte, fizikte ve futbolda çok iyiydi. İdeali futbolcu olmaktı ama istediğini elde edemedi. O da boş kalmamak için üniversiteye başladı. Matematik ve bilgisayar dersleri aldı (futbol hayaller kurmadığı zamanlarda)... 1993'te bilgisayarcılığı tamamen bıraktı ve bütün zamanını yazarlığa ayırdı. Artık hayal kurmaktan biraz daha öteye giderek futbol hakkında kitaplar da yazıyor.
 • Michael Cox
  Zamanın en şık ve sağlam yapılarından biri olduğu tahmin edilen binayı tek başına tasarladı ve inşa etti. Maalesef, 20 dakika sonra bir dalga geldi ve kumdan kalesini yerle bir etti. Bugünlerde özellikle şehir merkezlerinde bulunan çok katlı binalarla ilgileniyor ve hafta sonlarını sık sık onların etrafında gezinip arabasını nereye park ettiğini hatırlamaya çalışmakla geçirdiğini söylüyor.
 • Mike Goldsmith
  Birleşik Krallık Ulusal Fizik Laboratuarı eski başkanı olan Dr. Mike Goldsmith, doktorasını uzay ve zaman felsefesi üzerine çalıştığı Keele Üniversitesi’nde yaptı.
 • Murat Takma
  1976 yılında Kütahya'da dünyaya geldi. Liseyi Konya'da üniversiteyi Ankara'da tamamladıktan sonra bir süre kişisel gelişim alanında çalıştı. Zeka oyunları ve zeka sorularıyla ilgili çalışmalar yaptı. İzmir'de elektrik-elektronik mühendisi olarak görev yapmakta olan Murat Takma evli ve üç çocuk babasıdır.
 • Nasuh Matrakçı
  Dünya yolculuğu; 1979 kışında, denizin, martıların ve neşeli insanların kenti Tekirdağ’da başladı. Macera dolu bir çocukluk yaşadı. Geçmişe olan merakı onu tarihin gizemli sayfalarına götürdü. O gün bu gündür, tarihten de çocukların eğlenceli dünyasından da kopmadı. 19 Mayıs Üniversitesinde tarih okudu. Daha çok okuyası gelince bir de Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Hala okuyor! Ve çocuklar için eğlenceli tarih kitapları yazıp matrak karikatürler tasarlıyor. Okumadığı ve yazmadığı zamanlarda da üstün potansiyelli çocuklarla özel çalışmalar yapıyor. Onlarla akıl ve zekâ oyunları oynayıp doyasıya eğleniyor. Çocuklar sayesinde hayal gücünü, üretkenliğini ve neşesini hiç kaybetmiyor. Bir de, Zehra ve Azra’nın babası olduğu için kendini çok şanslı hissediyor...
 • Nefise Atçakarlar

  1977’de mis gibi portakal kokan, denizi pırıl pırıl parlayan Antalya’da doğdu.
  Orta öğrenimini Isparta Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nde tamamladı.
  İstanbul Boğazı’nın hemen yanı başında, masmavi denizle yemyeşil çimenlerin bir araya geldiği Boğaziçi Üniversitesi’nde Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Çocuklara yönelik bini aşkın eser için derleme, editörlük ve yayın yönetmenliği yaptı. Kadir Has Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yeni Medya bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Basılı ve dijital çocuk kitaplarını, çocukların okuma kültürüne etkileri konusundaki farkları bakımından inceleyen “Picture Books vs. Picture Book Apps/Resimli Masal Kitapları, Elektronik Masal Uygulamalarına Karşı” konulu bir yüksek lisans tezi çalıştı. Masal Parkı adlı derleme eseri beş yüz binden fazla çocuğa ulaştı. ‘İstiklal Marşı’mız Nasıl Yazıldı?” adlı eseriyle İstiklal Marşı’nın gizemli anlamlarını, çocuklar için, hikaye diliyle anlattı. Çocuklar ve gençlere yönelik 30’dan fazla kitap yazmıştır. Üsküdar Çocuk dergisinde çizgi öyküler yazdı. TRT Çocuk dergisinde yazmaya devam ediyor.
  Yazarın Diğer Kitapları:
  Hadis Bahçesi Dizisi (10 Kitap)
  Can ile Canan Meraklı İkizler Dizisi (10 Kitap)
  Can ile Canan Mehmet Akif’i Seviyoruz Dizisi (6 kitap)
  Can ile Canan Peygamberimizi Seviyoruz Dizisi (10 kitap)
  Ustalar Ustası Mimar Sinan
  İnanılmaz Evliya Çelebi ve Tükenmez Kalemi
  Mevlana Sevgi Güneşi
  Dahiler ve Çılgın Yöntemleri

 • Nick Arnold
  Yıllardır öyküler ve kitaplar yazıyor. Eğlenceli Bilgi kitapları için araştırma yapmayı seviyor. Araştırmaları bazen buzdağlarıyla şarkı söylemek, kutup ayılarıyla arkadaş olmak gibi şeyler gerektiriyor ve Nick bunun her anından müthiş bir keyif alıyor. Boş vakitlerini pizza yiyerek, bisiklete binerek ve bayat espriler uydurarak geçiriyor. Tabii bunların hepsini aynı anda yapmıyor.
 • Ogün Mazlum
  1974 İstanbul doğumlu. İlk ve orta öğretimini Sinop, Trabzon ve İstanbul’da alan Mazlum, Marmara Üniversitesi Matematik Bölümü mezunudur. İlköğretim düzeyinde “Matematiği sevdirme ve günlük hayatta kullanabilme” seminerleri vermektedir. Evli ve Ahmet Enes’in babası. Türkiye’nin önde gelen özel bir eğitim kurumunda matematik öğretmenliği ve üniversite danışmanlığı yapmaktadır.
 • Osman Algın
  1982 yılında Muğla’nın Milas İlçesi’nde dünyaya geldi. Lise eğitimini Aydın Özel Yesevi Lisesi’nde tamamladı. 2000 yılında girdiği Marmara Üniversitesi AEF Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden 2004 yılında mezun oldu. Aile danışmanlığı, çocuk projektif testleri, dikkat eksikliği, çözüm odaklı terapi konularında çeşitli eğitimler aldı. Aile içi iletişim, başarı motivasyon, verimli ders çalışma, okul öncesi eğitim gibi konularda birçok seminer verdi. Bir süre çocuk yayıncılığında da çalışan yazar, Aydın’da rehber öğretmen olarak görev yapmaya devam etmektedir.
 • Rachel Wright
  Rachel Wright İngiltere’nin Bermuda (Seychelles, Fiji) bölgesi’nde yetişti. 1982’de bir drama yarışmasını kazanmasıyla aktrislik kariyerine başladı. Ancak şimdilerde tüm zamanını yazmaya ayırmaktadır. İlk çocuk kitabını 1999 yılında yayınladı.
 • Serhan Büyükkeçeci
  1973 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da, üniversiteyi Kayseri’de tamamladı. Çok küçük yaşlarda, zekâ oyunları ve bilmece çözüm yöntemleri ile ilgilenmeye başladı. Okul hayatının ilk yıllarından itibaren katıldığı çeşitli zekâ oyunları ve bilgi yarışmalarında dereceler aldı. “Üniversite Bitirme Tezi” konusu olan “PARADOKSLAR” üzerine, araştırmalar yaptı. Ayrıca mantık oyunları, bilmeceler ve matematiğin eğlenceli tarafları hakkında araştırmalarda bulundu. Hazırladığı bazı paradokslar ve oyunlar, yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli bilim fuarlarında kullanıldı. Yerli ve yabancı bilim dergilerinde makaleleri yayımlandı. Matematik dışında, Çoklu Zekâ Uygulamaları, NLP Practitioner, Etkili Öğretmenlik Eğitimi, Bilgisayar Operatörlüğü gibi alanlarında da eğitimler aldı.Hâlen, matematik araştırmalarının yanı sıra matematik ve zekâ oyunları ile ilgili yurtiçi ve yurtdışındaki eğitim kurumlarında seminerler vermekte, matematik projeleri hazırlamakta, bilimsel dergilerde zekâ oyunları sayfaları hazırlamakta ve matematik öğretmenliği yapmaktadır. Amatör paraşüt, web tasarımı, koleksiyonculuk, seyahat gibi hobileri vardır. Türkiye’nin altmıştan fazla ilini gezerek derlediği geniş bir zekâ oyunları koleksiyonu ve binlerce soruluk bilmece arşivi de olan Serhan BÜYÜKKEÇECİ, evli ve iki çocuk babasıdır.www.paradokslar.com/
 • Süleyman Kahraman

  Dr. Süleyman KAHRAMAN

  Afyonkarahisar doğumludur. İlköğretim ve lise eğitimini Afyonkarahisar’da tamamladı. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alanında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini İstanbul’da tamamladı. Üstün yetenekli çocukların eğitimiyle ilgili öğrenci, ebeveyn ve öğretmenlerle çalışmalar yapmaktadır. Düşünme becerileri, yaratıcılık, öğretimde zenginleştirme gibi konularda eğitimler vermektedir. Üstün yetenekli çocuklarla ilgili çeviri kitap çalışmaları ve yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. “Göz Göre Göre Görsel Zekâ” kitabının yazarı, “Dikkat Dikkat”, “Düşün Üret Bul” ve “Çok Özel Sözel Zekâ” kitaplarının ortak yazarıdır. “Zekâ Dükkânı” serisinin danışmanlığını yapmıştır. PDR/Psikoloji alanlarında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.
 • Terry Deary
  Terry Deary 3 ocak 1946’da Sunderland’da doğdu. Kariyerine 1972 yılında aktör olarak başladı.yönetmen, müze müdürü, drama öğretmeni ve televizyon sunucusu olarak da çalıştı. 38 yıldır da kitap yazıyor.
 • Tony De Saulles
  "Henüz altında bez bağlı minicik bir bebekken eline boya aldı ve o zamandan beri de bu iş onun için çocuk oyuncağı. Eğlenceli Bilgi’yi “radyoaktif sandviç”i denemeyi bile kabul edecek kadar ciddiye alıyor. Resim defterinden ayrı olduğu zamanlarda şiir yazmaktan ve tenis oynamaktan hoşlandığı hâlde, hâlâ tenis hakkında bir şiir yazmadı."
 • Tracey Turner
  Bir çok kurgu ve kurgu dışı çocuk kitabı yazarı oln Tracey Turner halen yazın hayatına aynı istekle devam etmektedir. Bath’ta yaşamaktadır.
Back To Top